Kahve Kültürü

Blog

Old Java Coffee / Kahve Kültürü  / Kahveyi Doğru Kavurmak

Kahveyi Doğru Kavurmak

Kahveyi doğru kavurmak

Light-açık, medium-orta, dark-koyu gibi kategorilere göre belli bir yanma ve işleme yöntemi belirlenen yeşil çekirdekte ‘’nitelik’’ arayışı önemli bir tartışma konularından. Bu tartışma, kişilerin tercihlerinden, tat zevklerinden, alışkanlıklarından tümüyle bağımsız. Kahveyi kavurma işleminin boyutları ve niceliği kavurma standardınızı belirler.

Yüksek tatsal değerler içeren ve asidite açısından gelişkin bir özellik gösteren kahve çekirdeğinden canlı, parlak ve gövdeli ‘’aroma’’ değerleri elde etmek için, yeşil çekirdek koyu/dark kavurma işlemine sokulmamalıdır. Bu yalın anlamda tek başına yakmaktır ve kavurma işleminde kolaycılıktır. Kahvedeki asidite, belli bir iç ısı dengesinde tutularak, tadım unsurları ile kendi aromatik değerleri arasında bir köprü oluşturur. Kahveyi yakmak ise bu köprüyü kopartır. ‘’Acı’’ diye hissedilen ve bilimsel olmayan bir kavurma tarzı olarak koyu-dark kavurmalar, aslında tatsal unsurların dağılması ve birçok açıdan bardağa taşınmasını zorlaştırır.

Temel bir yaklaşım olarak, kahvenin meyve halinden ham yeşil çekirdek haline kadarki tüm süreçleri ele alan Old Java, nitelikli kahve konusuna bir disiplin ve kalite üretimi olarak bakar. Old Java, asidite/aroma diyalektiğine dinamik bir ilişki olarak bakarak, kahve profillerini açık ve orta seviyede tutar. Kuruluş mantığında, iyi bir kahveyi elde etmek için makina ve bilgi yatırımına bu gözle bakan Old Java, üretim mantığını ve işini ise buna göre organize eder.